Crazy Music

Egy hely, ahol minden a zenéről szól!

Moby Dick


Mobyográfia


Bármennyire is furcsa, a Moby Dick 1980-ban alakult, tehát mindmáig a legkorábbi metal banda, megelőzve a Pokolgépet (1983.) és az Ossiant (1986.), ám a köztudatban ez mégsem így van. 

1979-ben a soproni Lővérek egyik lakónegyedében élő második unokatestvérek Schmiedl Tamás és Mentes Norbert - ekkor még mindketten csak 14 és 11 évesek - elhatározták, legelső zenei példaképeik, az akkor számukra legkeményebbnek ismert Beatles és Rolling Stones hatására, a bőrlabdáról a gitárra váltanak. Tamás az édesapja által készített, Norbert pedig papájának 1955-ös Elvis Presley fazonú gitárján kezdett el pengetni. Az első otthoni pötyögések után a srácok megkeresték a város legendás gitárosát Tujmer "Suba" Gézát, kérve tanítsa meg nekik a hangszerfogás alapjait. A gyakorlások alkalmával leggyakrabban a Led Zeppelin Moby Dick-je hangzott el. Az Osztrák Televízióban ez időtájt vetített Moby Dick c. film hatására megszületett az együttes neve. 

Smici, Jancsó, Rózsi, Norbert1980-ban, megtalálva a társakatJancsó Miklós basszusgitáros ésHorváth Zoltán dobos személyében, pár hónapnyi együttgyakorlás után a banda már koncertképes. Ekkor született a ma is népszerű Patkányirtás és Pokolrock. A következő másfél évet Iskola Turné periódusnak nevezhetnénk, hiszen ez idő alatt sikerrel "bejátszották" Sopron összes általános és középiskoláját. Horváth Zolit idő közben Bindes "Szívbeteg" Gyula váltotta fel dobos poszton. De ő sem maradt sokáig. Rozsonits "Rózsi" Tamás került a helyére. 

1982. telén az első igazán komoly, saját szervezésű bulin, a Liszt Ferenc Művelődési Központban 1200-an váltották meg, az akkor 10 Ft-os belépőjegyüket. Ez a fantasztikus siker megfogalmazta bennük - érdemes ezt igazán komolyan csinálni. 

Norbert, Giczi Kurt, Smici1983-ban vették fel, már Giczy Kurttal az új basszusgitárossal, az első Moby Dick demót, a következő számokkal: Nyitány, Talpak, A bűn Krisztusa, Pokolrock, Mesélték-e, Falfirkáló, Patkányirtás, Ördög volt szeretőd, A III. világháború előtt. 
Ezzel az anyaggal indult a banda a Hungaroton meghódítására. Az MHV bástyái azonban rendkívül masszívak voltak. Az album kiadásáról folyó tárgyalásokon nyájasan mosolyogva utasították vissza az anyagot, és mutatták meg az ajtót a "vidéki srácoknak". A kudarc, hogy nem sikerült lemezszerződéshez jutni, nem a beletörődés irányába terelte a Dick-et, hanem taktikát változtattak és részben új zenei irányt vettek Smiciék. 
Ekkor már tombolt a bandán belül a Judas Priest, Motörhead és az Iron Maiden láz, valamint bejött képbe a Metallica is. Új nóták születtek: Nem vagyok idegen, Kinek kell, Járványveszély, Betolakodók, A csaló, Valami történt, Guberálók, Zokog a lelkem. Ezek a dalok alkották a 2. Moby Dick demót. A demó "szakmai" visszhangja, hogy meghívták a zenekart a salgóbányai Rocktáborba. A tanulás és az elkészített rádiós felvétel mellett, fontos ismeretségek szövődtek a két hét alatt, a már ismert, befutott sztárokkal (Pataky Attila, Szűcs Antal Gábor, Szigeti Feri), no meg a fiatal kortársakkal: Alapi István, Pető Gábor (EDDA), Leskovics Gábor (P.U.F.), Zsoldos Tamás. A tábort záró vizsgakoncerten fájdalmas pofont kaptak a tisztelt zsűritől, ugyanis a színtiszta heavy metalt játszó Moby Dicken kívül mindenki ORI engedélyes zenekarként utazhatott haza. 

Az 1986-os év egy különleges koncerttel indult. A zenekar akkor még "csak" szervezője, Gőbl Gábor meghívta Nagy Ferót egy koncert erejéig a Moby Dick kötelékébe. Itt kezdődött az a barátság Feró és a Dick között, aminek köszönhetően a későbbiekben rendszeresen országszerte is játszottak az újjáalakuló Beatrice előtt. Itt azonban kissé lelassultak a dolgok, hiszen '86 és '87 között Smici és Norbert párhuzamosan szolgálta a hajdani Népköztársaságot a seregben. Mikor kijöttek onnan, mondhatjuk, hogy egy új korszak kezdődött a banda életében. 

1987. őszétől indulhatott be az a program, amit a zenekar egyik jó barátja, majd szervezője, Gőbl Gábor - a Link együttes basszusgitárosa - megálmodott. 
"Hetente utaztam Budapestre, igyekeztem olyan helyeken megfordulni, ahol egyszerre sok szakmabeli jelenik meg. Nagy Feróval és akkori menedzserével, Szűcs Alfréddal szinte napi kapcsolatban voltam." - emlékezett vissza Gábor. 
Az átgondolt és jól kivitelezett kavarások kezdtek bejönni. Az akkor sem túl széles skálájú rock sajtóban - igaz, még csak bélyeg nagyságú fotókkal - de megjelent a hír egy, a nyugati végeken küzdő metal bandáról. 

Rózsi, Smici, GG, Norbert1988. elején egy kiszámítható tagcsere következett. Giczy Kurt helyére Gábor került. 
"Mindent beleadtam a szervezésbe, kezdtem kiismerni az erővonalakat Budapesten, és persze imádtam a Moby Dicket. Jöttek szép sorjában az eredmények. A jövőt tök rózsaszínűen láttam, aztán otthon fogtam a gitáromat, és mentem a dallamos punk-rockot játszó Link próbáira. De mint kiderült, ez nem maradhatott így sokáig..." 
Miután Gábor beszállt a bandába koncertek sokasága következett, helyszíntől függetlenül, mindenhol tomboló sikerrel. 
"Teljesen ingyen játszottunk mindenhol." - hívta fel a figyelmet Smici. "Minden fellelhető pénzt a bandára áldoztunk. Megesett, hogy a szülők bukszájából kellett lopkodnunk. Ők ugyanis akkor még egyikünket sem támogatták." 
1988. őszén már a csapat minden tagja érezte, hogy a közönség részéről igazán komoly az érdeklődés a Moby Dick iránt. Szeptember végén egy ausztriai stúdióban elkészült az első, és soha meg nem jelent Moby Dick kislemez két nótája, a Keresztes vitéz és aPrometheus. Október 15-én debütált a zenekar a Magyar Televízió Rockstúdió című műsorában. Nagy Feró Garázs című rádióműsorában állandóan spiccen sugározták a Moby Dick számokat. 
Ekkor jött Magyarországra turnézni a német Stormwitch együttes. A Moby Dick ment velük előzenekarnak, és a turné hét állomásán október 31. és november 9. között mintegy tízezer rocker előtt nyomták el a harmincöt perces programot esténként. "Ez a turné a legjobbkor jött - állapította meg Gábor. - Magunk is meglepődtünk, hogy a demók postázásának, és az eddigi erőlködésnek ekkora látszata lett. Minden bulin a keverőkig villanegyed volt!" 

1989. is roppant fontos év volt a srácok számára. Már javában zajlottak a puhatolódzó tárgyalások a Ring, a Hungaroton és a Nívó lemezkiadóknál. Az eredmény, az MHV által megjelentetett Garázs válogatás lemezre felkerült a Kiválasztott című nóta, amely az A oldal első száma lett. 
Az év folyamán játszott koncertek több mint felét már önállóan, főzenekarként adták. Augusztus 19-én a Beatrice koncert hatezres közönsége előtt lépett fel a csapat. A siker, amely a közönség részéről megnyilvánult, meggyorsította a lemezszerződéshez jutást, hiszen a koncerten jelen volt Enyedi Ernő, a Proton kiadó tulajdonosa is, akire a banda kedvező benyomást tett. A kiadásról folyó tárgyalásra Nagy Feró személye és jelenléte is nagy befolyást gyakorolt. Végül megállapodás született, és 1989. decemberében elkezdődtek azUgass kutya! felvételei. 

Norbert, Smici, Rózsi, GG1990-ben, már az album megjelenése előtt kitört a Moby Dick láz. Érezhető volt ez a Drakula fesztiválon, ahol a főműsoridőben szerepelt a banda, és a PeCsa-beli SDI koncerten, ahol vendégként lépett fel a csapat. Ezen felbátorodva, a Moby Dick még az album megjelenése előtt "lemezelőzetes" bulit adott a PeCsában, ahol 1800 Moby Dick rajongó jelent meg. Ennyi érdeklődőt akkoriban sokan a lemezbemutatójukra sem tudtak verbuválni. 
Ebben az évben jelent meg végül a legendás Ugass kutya! 1990. második felétől a banda lemezeladási és koncert látogatottsági mutatói alapján (többszörös látogatottsági rekord a PeCsában) csúcsra került. 

1991-ben új lemez következett, a Kegyetlen évek, amit a mai napig az egyik legagresszívebb magyar metal lemezként tartanak számon. A 32 perces lemez esetében sokan emlegetik a magyar Reign In Blood (Slayer) jelzőt is. 

1992. újabb mérföldkő a Moby Dick életében. A Körhinta lemez a MAHASZ lista 4. helyéig jutott, és a Gazember dal igazi slágerré nőtte ki magát, amit még országos kereskedelmi rádiók is előszeretettel játszottak. Rozsonits Tamás dobos helyére Hoffer Péter került. 

1993-ban az erdélyi Keresztes Hadjárat Turné keretében bejárták a legtöbb magyar lakta települést, és még ebben az évben megszervezték a Masters of Rock Hungary fesztivált. Az 1993-as év lemeztermése az Atomtámadás című dulpa koncert anyag, amit teltházas Körcsarnok koncerten rögzített a csapat. 

GG, Hofi, Smici, Norbert1994-ben a szomszédos országokat is végizúzták, a szintén önálló szervezésű Kárpát-Medence Tour, közel 45 városra kiterjedő koncertsorozatában. Megjelenik a Fejfa helyett lemez, olyan nagysikerű dalokkal, mint a Romlott rendszer, Babilon. Rá fél évre aMemento című, régi, demos korszak dalait tartalmazó lemez lát napvilágot. 

1995-ben, évi 100-120 Moby Dick koncertet követően, néhány hónap pihenőre ment a csapat, mialatt Mentes Norbert és Hoffer Péter megjelentette Brazzil nevű projectjük lemezét. A 15 éves jubileumi koncert több sztárvendég kíséretében, teltház előtt zajlott. Magyarországon itt használtak először intelligens lámpákat. Augusztusban, az akkor már nagyobb méreteket öltő Diákszigeten, esti főidőben, a Nagyszínpadon lépett fel a banda. Az év végi PeCsa koncerten Norbert betegsége miatt hármasban állt színpadra a zenekar. 

Norbi, GG, Smici, Hofi1996-ban, közel két év kihagyás után, új stúdió lemez született, az Indul a boksz. A Na, mi van?című dalra nagyköltségvetésű klip készült. Több, abban az időben kialakuló félben lévő fesztiválon koncertezett a Moby Dick, valamint ismét meghívást kaptak a Sziget Nagyszínpadára.

1997-ben jelent meg, az akkor még utolsónak hitt sorlemez, aTisztítótűz, majd 1998-ban aGood Bye (Best Of) válogatás. A tagok civil elfoglaltságai a zenekar háttérbe szorulását eredményezte, ezért már csak néhány, kisebb koncertet vállaltak. 1998. tavaszán, közös megegyezés alapján bejelentették a Moby Dick pályafutásának lezárását. 1998. novemberében nagyszabású Búcsúkoncertet rendeztek a Petőfi Csarnokban. 

1999-ben megjelent a Búcsúkoncert video anyaga. Az akkor még gyerekcipőben járó, hazai Internet kultúrában létrejött a zenekar rajongói weblapja (később hivatalos honlapja), ahol 2000-ben már exkluzív interjúk készültek Smicivel és Gáborral. 

2001. Szilveszterkor megszületik a Sopron Futball induló Moby Dick-es felújításának ötlete, amit gyors cselekvés követ. A zenekar tagok ismételt találkozása, és jóhangulatú storyzásai során felmerült a már sok-tucatszor nekik szegezett kérdés: vajon mikor lesz újra Moby Dick? 

2002-ben új fejezet indult a banda életében! 4 éves szünet után, a rajongók kitartó bíztatásának és koncertmeghívási ajánlatok hatására, a Moby Dick újból színpadra állt. Az újkori koncerteken felszabadult energiák egy maximálisan feltöltődött zenekart mutattak. A doppingként ható sikereket követően, egyre több koncert és fesztivál meghívásnak tettek eleget. A csapat nekiállt 10. nagylemezének megírásához. A dobos posztot eleinte Bertalan Balázs töltötte be, majd 2003-tól visszatért Hoffer Péter. 

Smici, Hofi, GG, Norbi2003-ban elkészült a 10., visszatérő nagylemez, a Golgota, amely október végén jelent meg a Sony Music gondozásában. Ehhez nagyköltségvetésű klip készült,Ámen címmel, rajongók közreműködésével. A zenekar szervezésében 22 állomásos, nagyszabású koncert-sorozat indult, Total Hard Festival-Tournéven. Ezen turné 2004. májusáig az egész országot bejárta, a legtöbb hazai élvonalbeli rock/metal zenekart felvonultatva. Az év rockzenei megmozdulásán több mint 15ezer rajongó vett részt. 

2004. augusztusában a csapat nekilátott a 11. Moby Dick sorlemez elkészítéséhez. Novembertől egészen az év végéig, 12 állomásos, sportcsarnokokat megtöltő koncertsorozaton zúzott a csapat, a Tankcsapda jubileumi turnéjának speciális vendégeként. 

Norbi, GG, Hofi, Smici2005. első negyed éve az új stúdió lemez munkálatainak befejezésével telt, amely végül Se Nap se Hold címen jelent meg 2005. március 21-én, rögtön a MAHASZ lista 4. helyéről startolva!
A sikeres őszi koncerteket követően 2005. novemberében jelent meg - a hazai rocktörténelemben unikumként - aMoby Dick Tribute lemeze, a "BálnaVadÁszok", amelyen az aktív hazai rock és metal zene jeles képviselői, zenekarai működtek közre 1-1 Moby Dick dal feldolgozásával.
Ezen lemez anyag már "előszele" a Moby Dick 25 éves jubileumának, amelyet nagyszabású és vendégekkel tarkított koncert-show keretében ünnepel meg a zenekar a budapesti Petőfi Csarnokban, 2006. február 10-én! 

2006. a 25 éves jubileum jegyében telt. A február 10-i PECSA koncert teltházas lett, amit egy országos koncertsorozat követett. A 2006-os év végén megjelent a 25 éves jubileum című kiadvány, amely a koncert hang- és képanyagán kívül számos extrát is nyújt, mint például a zenekar szinte összes videoklipjét, turné- ás werkfilmeket. 

Moby Dick Live2007. február 24-én a Moby Dick fellépett a Fonogram Zenei Díjátadón, amit a Magyar Televízió élőben közvetített. Egy PeCsa és egy Wigwam koncerten kívül a zenekar főleg fesztivál meghívásoknak tett eleget. Időközben Mentes Norbert és Hoffer Péter elindította aHungarica nevű formációját, amelynek első albuma még ezévben megjelent. 

2008. a retro év jegyében telt. A Moby Dick elővette első három lemezét, és egy abból összeállított repertoárral zúzta végig az országot, illetve a határontúli településeket is. 2008-ban 37 fellépése volt a zenekarnak. 

2009. február 9-én jelent meg az Ugass kutya! album 20 éves jubileumi újrakiadása, amely a budapesti Avalon klubban adott, 2008. március 22-én rögzített "Kegyetlen Évek Live" elnevezésű koncertet is tartalmazza, DVD-vel, extrákkal kiegészítve. 


És a történet folytatódik... 



Koncertek:




2009.08.06. VERŐCE-KISMAROS Magyar Sziget
2009.08.07. KARCAG  
2009.08.08. KÖRMEND Rába Park
2009.08.09. GYERGYÓSZENTMIKLÓS (Erdély)  
2009.09.11. SZÉKESFEHÉRVÁR Fehérvári Zenei Napok
2009.09.12. KISKUNFÉLEGYHÁZA Rock-Tár



MD




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 20
Tegnapi: 1
Heti: 24
Havi: 45
Össz.: 78 942

Látogatottság növelés
Oldal: Moby Dick
Crazy Music - © 2008 - 2024 - crazymusic.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »